قالب وردپرس
سرخط خبرها
خانه / مقالات / نکات ویزای دانشجویی آمریکا

نکات ویزای دانشجویی آمریکا

چگونه می توان ویزای دانشجویی دریافت کرد؟

تمامی متقاضیان ویزا نیازمند انجام مصاحبه هستند.فاصله زمانی لازم برای مصاحبه را در نظر داشته باشید ( حداقل ۴ هفته). برای متقاضیان ویزا F که شهروند کشور کانادا نیز هستند نیازی به ویزا برای ورود به آمریکا نمی باشد و تنها ارائه فرم I-20  در هنگام عبور از مرز ( زمینی و هوایی ) کافی می باشد.

ارائه مدارک زیر جهت اقدام به ویزا الزامی می باشد:

 1. فرم I-20
 2. فرم DS160
 3. فرم پرداخت sevice fee
 4. دو قطعه عکس
 5. نامه پذیرش دانشگاه
 6. پاسپورت معتبر
 7. مدارک مالی ( برگه تمکن مالی ، اظهارنامه مالیاتی ، مدارک مرتبط با بورسیه تحصیلی و ….)
 8. مدارک اضافه درخواست شده از جانب سفارت در ارتباط با ملیت شما

 

در صورت انقضای ویزای تحصیلی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

ویزا اجازه ورود شما را به آمریکا را می دهد.در واقع این ویزا تعیین نخواهد کرد که شما چه مدت می توانید در آمریکا بمانید اما اگر به خارج از آمریکا سفر کنید، برای ورود مجدد نیازمند اخذ ویزا هستید . تا زمانی که در آمریکا هستید نگران انقضای ویزای خود نباشید چون مدت زمانی که شما برای تحصیلتان باید در آمریکا بمانید در بند ۵ صفحه دوم I-20  ذکر شده است. علاوه بر این مدت ، یک دوره ۶۰ روزه جهت تایید مجدد به اقامت دانشجویان F1  اضافه می شود.

چه زمانی باید ویزا تحصیلی خود را تمدید کنید؟

در ابتدا این نکته را باید بدانید که تا زمانی که در خاک آمریکا هستید نمی توانید ویزا خود را تمدید کنید. در اصل شما باید به کشور خود برگردید و از آنجا برای تمدید ویزا اقدام نمایید.در بعضی شرایط امکان تمدید ویزا از طریق سفارت آمریکا در کانادا و مکزیک نیز وجود دارد. اما از این طریق صدور ویزا قطعی نیست . پس در این صورت پیشنهاد می شود پیش از سفر به کانادا یا مکزیک از طریق تماس تلفنی با سفارت از این مهم مطلع شوید و اطمینان کسب کنید زیرا در صورتی که سفارت آمریکا در کانادا یا مکزیک به شما ویزا ندهد نمی توانید به هیچ وجه از طریق ویزای تحصیلی مجدد وارد آمریکا شوید. برای اقدام به دریافت ویزای آمریکا باید پاسپورت شما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

 

آیا می توانید هنگامی که در آمریکا مشغول به تحصیل هستید از آمریکا خارج شوید؟

در صورت اجازه ( International Student Advisor Grants )    ISAG   می توانید به خارج از آمریکا سفر کنید.البته لازم است حتما صفحه دوم I-20  به امضای ISAG  برسد و تاریخ اعتبار ویزا و I-20  در نظر گرفته شود. البته این سفر هرگز نباید بیش از ۵ ماه طول بکشد. همچنین در صورتی که دانشجو سابقه خوبی در این مورد نداشته باشد و یا عملکرد تحصیلی وی ضعیف باشد ، ISAG  می تواند از امضاء I-20  امتناع ورزد.

سازمان امنیت داخلی آمریکا برای برگشت شما نیازمند مدارک زیر می باشد:

 1. فرم I-20 که به منظور سفر شما تایید شده باشد و همچنین امضاء DSO  بر آن باشد.
 2. ویزا معتبر و جاری شما
 3. مدارک مالی که بورسیه و هزینه زندگی شما را تضمین کند.

 

اگر ویزا ، پاسپورت و یا فرم I-94   گم شود چه کار باید کرد؟

 1. به پلیس اطلاع دهید . به ایستگاه پلیس مراجعه کنید و اعلام مفقودی یا سرقت کنید. در صورت امکان باید کپی مدارک مفقودی را نیز همراه داشته باشید.در واقع باید یک گزارش پلیس که تمامی جزئیات در آن شرح داده شده است را تهیه کنید.حتما یک کپی از گزارشی که به پلیس می دهید را نزد خود داشته باشید.
 2. درخواست برای صدور مجدد I-94 مفقود شده یا به سرقت رفته ؛ برای صدور برگه I-94  باید با مراجعه به اداره مهاجرت آمریکا   (United States citizenship and Immigration Services)  USCIS فرم I-102B  را پر کنید.
 3. اعلام مفقودی یا سرقت پاسپورت یا ویزا : باید هرچه سریع تر برای دریافت مجدد پاسپورت مراتب را به اداره مهاجرت کشور خود ( دفتر حفظ منافع ایران در واشنگتن ) اعلام کرده و برای دریافت مجدد ویزا ، کنسولگری و یا سفارتخانه ای که از آن ویزا را دریافت نموده اید را مطلع کنید.