برای انجام هر سفری به خارج از مرزهای یک کشور نیاز است فرد متقاضی پاسپورت یا گذرنامه داشته باشد. همچنین برای مسافرت به اکثر کشورهای دنیا، علاوه بر پاسپورت لازم است که شخص علاوه بر پاسپورت، ویزا یا اجازه ورود آن کشور را نیز أخذ کند که دریافت آن با توجه به نوع ویزا و قوانین مهاجرتی و مسافرتی کشورها، می توانید به صورت حضوری در سفارتخانه های آن کشور و یا به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام گیرد. در حال کلی گرفتن ویزا روی پاسپورت، برای تمامی کشورها در سفارتخانه های آن کشور در داخل کشور صورت می گیرد ولی کشورهایی هستند که بنابه دلایل مختلف در ایران سفارتخانه یا خدمات کنسولگری ندارند و متقاضی برای دریافت ویزا بایستی به نزدیکترین سفارتخانه در کشورهای همسایه( همچون ترکیه، ارمنستان، امارات متحده عربی) مراجعه کنند.

 

در شرایط فعلی، کشورهای امریکا، کانادا، انگلیس و تایوان جزء کشورهایی هستند که به صورت مستقیم در ایران خدمات ویزا ندارند. فرآیند دریافت ویزا که شامل ارسال مدارک به سفارت، مصاحبه سفارت، انگشت نگاری(بیومتریک) و ... می شود، در کشور ثالث انجام می گیرد و نهایتاً ویزای فرد از طریق شرکتهای پست بین الملل به دست متقاضی می رسد. در حالت کلی، پروسه ارسال و دریافت پاسپورت متقاضی به سفارت یک کشور و انجام فعالیت های مرتبط با آن، با عناوینی مثل پیکاپ پاسپورت، پیکاپ ویزا، پیکاپ پاسپورت برای ویزا (visa pickup) شناخته می شود که در این فرآیند شخص یا شرکتی از جانب متقاضی، نماینده می شود تا پاسپورت را جهت دریافت ویزا، تحویل سفارت خانه کشور مورد نظر نماید و پس از دریافت ویزا یا ریجکت آن، پاسپورت را به شخص عودت دهد. علت اصلی استفاده از خدمات شرکت های کُریِر( خدمات پست بین الملل) نیز این است که فرآیند دریافت ویزا، یک فرآیند زمان بر بوده و شاید آماده شدن ویزا، هفته ها طول بکشد. این باعث می شود اقامت چند هفته ای و یا رفت و برگشت به کشورهای همسایه، برای فرد متقاضی مقرون به صرفه نباشد. به همین دلیل، فرد می تواند با تکمیل فرم وکالت، پیکاپ ویزای خود را با پرداخت هزینه جزئی، به شرکت های پستی مثل تهران پیکاپ واگذار نماید و پاسپورت را در تهران دریافت کند.

مراحل درخواست پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا

پروسه انجام پیکاپ ویزا برای تمامی کشورها تقریبا مشابه است. سفارت پس از بررسی وضعیت متقاضی و پذیرش درخواست متقاضی، اقدام به ارسال ایمیل تاییدیه جهت دریافت ویزا می نماید و متقاضی بایستی با همراه داشتن ایمیل تایید سفارت مبنی بر اقدام برای دریافت ویزا و اصل پاسپورت، به عنوان مدارک صدور ویزا و ارسال آن به سفارت، اقدام به دریافت ویزای خود نماید. فرایند گرفتن پاسپورت می تواند توسط خود فرد یا فرد معرفی شده توسط وی انجام گیرد.

 

پیکاپ ویزای آمریکا، کانادا و انگلیس

همانطور که اشاره شد بعضی کشورها در شرایط فعلی به دلایل مختلف و عدم وجود سفارت خانه فعال در ایران، خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی را در سفارتخانه های کشورهای همسایه از جمله ترکیه، امارات متحده و ارمنستان انجام می دهند. جهت اخد ویزای کشور آمریکا می توان به کشورهای ترکیه( آنکارا و استانبول)، امارات متحده عربی(دبی، شارجه و ابوظبی) و ارمنستان( ایروان) مراجعه نمود و برای اخذ ویزای کشور کانادا، انگلیس و تایوان می توان در کشورهای همسایه از جمله ترکیه و امارات متحده عربی اقدام نمود. قابل ذکر است برای تمامی کشورهای که ذکر شده است امکان پیکاپ ویزا توسط وبسایت تهران پیک آپ وجود دارد که تعرفه های متفاوتی دارند. برای اطلاع از تعرفه های پیکاپ ویزا در کشورهای مختلف می توانید از بخش ثبت سفارش اقدام کنید.

This is the title

آیا امضا روی پاسپورت الزامی است؟
برای پیکاپ پاسپورت و خیلی از خدمات دیگر نظیر دریافت گواهی نامه بین المللی، پاسپورت باید توسط صاحب آن امضا شود تا امکان استفاده از خدمات غیر حضوری را با تنظیم وکالت نامه داشته باشد.
در صورت اشتباه در اطلاعات صادر شده در ویزا چه باید کرد؟
به دفعات اتفاق افتاده است که سفارت مشخصات صاحب ویزا و یا تاریخ اعتبار ویزا و اطلاعات مربوط به نوع ویزا را اشتباه صادر کرده باشد. متقاضی می بایست در زمان دریافت ویزا به دقت اطلاعات ویزا خود را بررسی نماید و در صورت مغایرت به سفارت سریعا اعلام نماید تا ویزای جدید با اطلاعات صحیح صادر گردد.
آیا امکان تسریع در روند دریافت ویزا وجود دارد؟
تهران پیکاپ در سریعترین زمان ممکن خدمات ارسال و دریافت پاسپورت را انجام می دهد. پیگیری های خارج از روال استاندارد، دریافت ویزا را سریعتر نخواهد کرد.
بازه زمانی که از تایید ویزا تا اقدام برای پیکاپ پاسپورت طول می کشد، چقدر است؟
طبق اطلاعیه سایت های سفارت ماکزیمم ۳۰ روز از زمان تایید ویزا می توان مدارک خود را برای دریافت ویزا ارسال نمود.
مقدار اعتبار پاسپورت زمان صدور ویزا چقدر است؟
در زمان صدور ویزا، پاسپورت متقاضی حداقل باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
در صورت الصاق ویزا با تاریخ بیشتر از اعتبار پاسپورت آیا پس از منقضی شدن پاسپورت، ویزا معتبر است؟
بلی. متقاضی می تواند با توجه به تاریخ اعتبار ویزای خود، از آن ویزا با پاسپورت جدید استفاده نماید. ولی با توجه به تغییر قوانین قبل از هر گونه اقدام برای دریافت ویزا سعی نمایید تا از پاسپورت با تاریخ انقضا بیشتر استفاده نمایید.