یکی از ملزومات مهم سفر، داشتن امنیت خاطر در طول مسافرت است که با داشتن بیمه نامه ی مسافرتی محقق می شود. با بیمه نمودن سفر، فرد می تواند از خسارت های جبران ناپذیر جلوگیری نماید. خطرات احتمالی مثل؛ دریازدگی، بیماری‌ به دلیل تغییر آب‌ و هوا، سرماخوردگی، مسمومیت غذایی، مفقود شدن مدارک شناسایی، برخورد به مشکل حقوقی در صورت عدم رعایت قوانین کشور مقصد، مفقود شدن یا تأخیر در دریافت بار، تاخیر پرواز و ... ، که ممکن است مسافر قبل از سفر توجهی به آنها نداشته باشد، ولی هیچگاه حادثه خبر نمی کند و بهترین راه حل در چنین شرایطی آینده نگری و به همراه داشتن راه حلی مناسب در مورد این چنین موضوعاتی می باشد. به طور مثال ممکن است در مسافرت دچار بیماری سرماخوردگی شوید و به دلیل اختلاف ارز موجود شما مجبور باشید برای سرما خوردگی ساده هزینه ی قابل توجهی را پرداخت نمایید و یا اینکه ممکن است چمدان شما به همراه وسایل ضروری خود از جمله داروهای مورد نیاز و اجباری را گم کنید و برای تهیه ی مجدد آنها نیاز به پرداخت هزینه ی بالایی داشته باشید، با داشتن بیمه نامه ی مسافرتی این مشکلات تا حد بسیار بالایی حل خواهند شد.

 


 

برای این دغدغه ها، شرکت های بیمه ای ردیف جدایی با عنوان صدور بیمه نامه مسافرتی دارند. پشتیبانی بیمه از بیمه گزاران در برابر خطرات متفاوتی که امکان دارد در سفر به وجود بیاید. خطراتی همچون تأخیرهای طولانی مدت در پرواز، صدمات جسمانی، تأخیر در رسیدن بار، مفقود شدن بار و... با داشتن بیمه مسافرتی نگران‌کننده نیست. بیمه گرانی مثل بیمه سامان، بیمه پاسارگاد و بیمه کوثر جز شناخته ترین های این حوزه هستند.

الزام داشتن بیمه نامه مسافرتی

داشتن بیمه نامه ی مسافرتی برای برخی از کشورها الزامی می باشد و جهت اخذ ویزا این کشورها حتماً باید بیمه نامه ی مسافرتی معتبر ارائه نمود. برای مثال سفر به کشورهای عضو شنگن، داشتن بیمه نامه ی مسافرتی الزامی می باشد. ولی پیشنهاد ما این است که برای هر سفر خارج از کشور حتماً بیمه نامه ی مسافرتی تهیه نمایید زیرا عدم داشتن بیمه نامه ی مسافرتی ممکن است خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

 


 

برخی از مزایای بیمه ی مسافرتی

  با توجه به نوع و قرارداد بیمه، نوع پوشش بیمه متغیر است ولی به طور جامع پوشش های بیمه تقریباً برای اکثر مشکلات احتمالی در سفر راه حلی دارد. برخی از پوشش ها و مزایای بیمه ی مسافرتی شامل موارد زیر است:
   • پرداخت هزینه های پزشکی و بستری در بیمارستان در خارج از کشور

     

    هزینه های ناشی از تاخیر در تحویل چمدان ها

     

    جابجایی بیمه شده ی مصدوم، یا بازگرداندن وی به کشور، در صورت بروز بیماری یا وقوع حادثه در طول سفر

     

    بازگشت همراهان و یا انتقال یکی از اعضای خانواده از ایران به کشور در صورت فوت بیمه شده

     

    پرداخت هزینه های لازم برای بازیابی مدارک شناسایی بیمه شده، در صورت سرقت و یا مفقود شدن

     

    تهیه داروهای خاص برای بیمه شده

     

    امکان مشاوره و ارائه مساعدتهای حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشکل قانونی در کشور مقصد